21 de persoane au fost rănite sâmbătă dimineaţa – cele mai multe uşor, însă una se afla în stare critică – în urma a două explozii care au avut loc într-o brutărie din Barcelona, potrivit news.ro.

Exploziile au avut loc sâmbătă dimineaţa, între orele locale 7.00 (8.00, ora Românei) şi 8.00 (9.00, ora României), într-o brutărie situată pe strada Marina din Barcelona.

Prima explozie, fiind cea mai puternică, s-a produs, în apropiere de bulevardul Las Ramblas, cel care a fost ţinta unui atentat terorist pe 17 august, soldat cu moartea a 14 persoane. Cea de-a doua explozie a avut loc la scurt timp în brutăria aflată la primul nivel al unei clădiri cu şapte etaje, situată în cartierul Carrer de la Marina din Barcelona.

O persoană e în stare critică Majoritatea victimelor exploziilor de sâmbătă au fost transportate la spital. O persoană se află în stare critică, opt sunt rănite grav, în timp ce alte 12 au suferit răni minore.

Autorităţile au anunţat, iniţial, că o acumulare de gaze pare să fi fost principala cauză. News.ro scrie că, potrivit serviciilor de urgenţă, a explodat boilerul localului şi că  deflagraţia a provocat pagube inclusiv în anexele brutăriei. Incinta brutăriei era ventilată, potrivit aceleiaşi surse.

Citeste mai mult

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here